Η ΕΨΑ, η αποεπένδυση της Ηπειρωτικής Βιομηχανίας Εμφιαλώσεων και τα σχέδια για ισχυροποίηση
Χώρισαν οι δρόμοι για την Ηπειρωτική Βιομηχανία Εμφιαλώσεων και τη θεσσαλική εταιρεία αναψυκτικών ΕΨΑ, καθώς η πρώτη αποφάσισε να αποεπενδύσει από τη δεύτερη.
Η αποεπένδυση έγινε μέσω της πώλησης του ποσοστού 25% που κατείχε στην ΕΨΑ η οικογένεια Σεπετά της Ηπειρώτικης Βιομηχανίας Εμφιαλώσεων στην εταιρεία Αγριά Εμπορική ΑΕ, που ελέγχει το επενδυτικό ταμείο SMERemediumCap, συμφερόντων Νίκου Καραμούζη.
Πάντως, όπως λένε από την ΕΨΑ, η αποεπένδυση της Ηπειρωτικής Βιομηχανίας Εμφιαλώσεων δεν αλλάζει τα δεδομένα για την ΕΨΑ, η οποία δρομολογεί κινήσεις για την περαιτέρω ανάπτυξή της και βασικός στόχος είναι η ισχυροποίηση εντός και εκτός Ελλάδας.