Πάρτυ με… την Αφροδίτη και τον Κρόνο στην Καλαμαριά!
Δίας, Κρόνος, Αφροδίτη, Σελήνη αλλά και όλο το ουράνιο σύστημα θα θαυμάσουν μέσα από τα τηλεσκόπια όσοι ενδιαφερόμενοι ανταποκριθούν στο κάλεσμα για το…Αστροπάρτυ στην Καλαμαριά!
Συγκεκριμένα, η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Ιουνίου στις 9 το βράδυ, στην πλατεία Προσφυγικού Ελληνισμού, μπροστά στο Δημαρχείο Καλαμαριάς, και συνδιοργανώνεται από την Αντιδημαρχία Παιδείας Αθλητισμού, Πολιτισμού, Νεολαίας και Δια βίου Μάθησης και τον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας.
Τα μέλη του Ομίλου Φίλων Αστρονομίας θα στήσουν από νωρίς τα τηλεσκόπιά τους και θα δώσουν την ευκαιρία στους πολίτες που επιθυμούν να παρατηρήσουν τον ουρανό και να εξερευνήσουν το διάστημα, αγναντεύοντας τον Δία, τον Κρόνο την Αφροδίτη και τη Σελήνη.
Στην εκδήλωση θα είναι και ο καθηγητής Αστροφυσικής του Α.Π.Θ., Σταύρος Αυγολούπης, ο οποίος θα είναι στην διάθεση του κοινού για οποιαδήποτε αστρονομική ερώτηση και απορία.