Η παρέλαση της Θεσσαλονίκης και η μετάδοση από …Αθηναίο!
Δύο μέρες πριν τη στρατιωτική παρέλαση στη Θεσσαλονίκη οι υπεύθυνοι της Δημόσιας Τηλεόρασης από Αθήνα άλλαξαν γνώμη για το ποιος θα μεταδώσει την παρέλαση.
Έτσι, ενώ είχαν καταλήξει να κάνει τη μετάδοση δημοσιογράφος από τη Θεσσαλονίκη και είχαν κανονιστεί και όλα τα σχετικά, παραγωγός και σκηνοθέτης, ξαφνικά, άλλαξαν γνώμη και αποφάσισαν να στείλουν δημοσιογράφο από την… Αθήνα, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά.
Έτσι τη μετάδοση της παρέλασης, σύμφωνα με πληροφορίες και εκτός απροόπτου θα κάνει ο δημοσιογράφος της ΔΤ, Άλκης Μαλλίδης, ο οποίος είναι πολιτικός συντάκτης και καλύπτει το ρεπορτάζ του υπουργείου Άμυνας και εργαζόταν και στη ΝΕΤ πριν το λουκέτο. Βέβαια, μαθαίνουμε ότι υπήρχε και το ενδεχόμενο να μην μεταβεί ο κ. Μαλλίδης στη Θεσσαλονίκη αλλά η μετάδοση να γίνει από το… στούντιο της ΔΤ στην Αθήνα!
Την παρέλαση για πολλά χρόνια μετέδιδε ο δημοσιογράφος Γιώργος Φερέτης και τα δύο τελευταία χρόνια δημοσιογράφοι εργαζόμενοι στην ΕΡΤ3…
Μαρ. Βλαχ.