Κλειστή η Λεωφόρος Μεγάλου Αλεξάνδρου λόγω… πρεμιέρας(photo+video)
Ξεκίνησε πριν από λίγα λεπτά η πρεμιέρα της παράστασης «Η πτωτική άνοδος του Αρτούρο Ούι» του Μπέρτολτ Μπρεχτ στο Βασιλικό Θέατρο παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, Κάρολου Παπούλια.
Τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας υποδέχτηκαν οι πρόεδρος του ΚΘΒΕ Μένη Λυσσαρίδου και ο καλλιτεχνικός Διευθυντής Γιάννης Βούρος.
Μάλιστα ο κ. Παπούλιας χειροκροτήθηκε εισερχόμενος στην αίθουσα της παράστασης.
Κλειστή είναι εδώ και λίγα λεπτά η Λεωφόρος Μεγάλου Αλεξάνδρου από το ύψος του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, λόγω της πρεμιέρας.
Μάλιστα απαγορεύεται η διέλευση όχι μόνο οχημάτων αλλά και… των πεζών! Τα μέτρα ασφαλείας και σήμερα είναι αυστηρά και μόνο όσοι έχουν πρόσκληση γι ατην παράσταση μπορούν να διέλθουν από το σημείο.
Στο φουαγιέ του Βασιλικού Θεάτρου από νωρίς είχαν αρχίσει να προσέρχονται οι επίσημοι προσκεκλημένοι, μεταξύ άλλων, ο υφυπουργός Περιβάλλοντος Σταύρος Καλαφάτης και ο Γραμματέας Δημοσίων Έργων της ΝΔ Στράτος Σιμόπουλος.
Λίγα λόγια για το έργο
Το κείμενο του Μπρεχτ, γραμμένο το 1941, στηρίζεται θεματολογικά στην άνοδο και την πτώση του Τρίτου Ράιχ, συγκρίνοντας τη φασιστική νοοτροπία του Χίτλερ και των πέριξ αυτού, με τη συμπεριφορά του υποκόσμου των συνδικάτων ή των εμπορικών μονοπωλίων της λεγόμενης παγκοσμιοποίησης της αγοράς. Αποτελεί μια ξεκάθαρη καταγγελία του μεγάλου συγγραφέα προς κάθε μορφή ξεγελάσματος ή και στυγνής εκμετάλλευσης του απλού ανθρώπου από τα συνδικάτα του εγκλήματος.
Ο Αρτούρο Ούι, έργο σπουδαίο και επίκαιρο όσο ποτέ, συνδυάζει την μπρεχτική διαλεκτική με στοιχεία του γερμανικού καμπαρέ και των αμερικάνικων μιούζικαλς, σε μια παράσταση που φιλοδοξεί να συνδυάσει την ευφορία μιας έντονα ψυχαγωγικής εμπειρίας και μιας σκληρής πολιτικής επιθεώρησης.
Το έργο του Μπρεχτ ανεβαίνει για πρώτη φορά στο ΚΘΒΕ.