Στο Ισραήλ με ενεργειακά και αμυντική συνεργασία στην ατζέντα
Για Τελ Αβίβ πετάει σήμερα το απόγευμα ο Αντώνης Σαμαράς, συνοδευόμενος από οκτώ υπουργούς, Εξωτερικών κ. Ευάγγελο Βενιζέλο, Ενέργειας κ. Γιώργο Μανιάτη, Δημοσίας Τάξεως κ. Νίκο Δένδια, Παιδείας κ. Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο, Μεταφορών κ. Μιχάλη Χρυσοχοίδη, Πολιτισμού Πάνο Παναγιωτόπουλο και Τουρισμού κα Όλγα Κεφαλογιάννη οι οποίοι θα πάρουν μέρος στο Ανώτατο Διακυβερνητικό Συμβούλιο Ελλάδας Ισραήλ.
Ο κ. Σαμαράς στο πλαίσιο της διήμερης επίσκεψής του θα συναντηθεί με τον Πρόεδρο Σιμόν Πέρες και τον Πρωθυπουργό Βενιαμίν Νετανιάχου. Η οικοδόμηση της στρατηγικής σχέσης Ελλάδας- Ισραήλ που περιλαμβάνει την περαιτέρω ανάπτυξη της ενεργειακής και της αμυντικής συνεργασίας είναι ο σκοπός της επίσκεψης του πρωθυπουργού.
Η επίσκεψη του πρωθυπουργού στο Ισραήλ ακολουθεί το πρόσφατο ταξίδι του στην Ουάσινγτον και τη Νέα Υόρκη. Ο κ. Σαμαράς επανειλημμένως με αρχή το εβραικό λόμπυ μίλησε για την σχέση Ελλάδας, Ισραήλ, Κύπρου ως έναν άξονα σταθερότητας στην ευρύτερη περιοχή μετά την αστάθεια στην Συρία και τους πολιτικούς κραδασμούς στην Τουρκία. Υπογράμμισε δε τις δυνατότητες συνεργασίας των τριών χωρών στην εξόρυξη και μεταφορά του φυσικού αερίου που όπως ανέφερε πρόκειται για ποσότητες που αρκούν για να καλύψουν το 50% των ενεργειακών αναγκών της Ευρώπης για τα επόμενα 30 χρόνια.
Συνέχεια στο paraskhnio.gr