Tik Tok: Το πούρο σε ένα βίντεο του Ζέρβα, η πρόταση γάμου και το τέλος στα fake news
Το Tik Tok είναι ένα βασικό «εργαλείο» για όποιον/-α επιθυμεί και επιδιώκει να εισέλθει στον στίβο της αυτοδιοίκησης ή της κεντρικής πολιτικής σκηνής.
Από υποψήφιους και εν ενεργεία δημάρχους και περιφερειάρχες, μέχρι βουλευτές, υπουργούς, υφυπουργούς έως και τον πρωθυπουργό. Η Karfitsa παρακολουθεί τα προφίλ τους και σχολιάζει…
Από την Φιλίππα Βλαστού και την Κατερίνα Χαρκιολάκη
Το ρολόι και το… πούρο
Όλο και πιο ενεργός είναι ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας στο Tik Tok όσο πλησιάζουμε στις αυτοδιοικητικές εκλογές. Αυτή τη φορά έκανε βίντεο για το Ρολόι της Ανθοκομίας που για χρόνια δεν ήταν σε λειτουργία, αλλά περίπου δυο μήνες πριν τις εκλογές (μαντέψτε)… μπήκε σε λειτουργία. Μάλιστα, στο βίντεο λέει ότι ήταν στις προτεραιότητες του να λειτουργήσει ξανά. Αφού κατάφερε να το κάνει μετά από σχεδόν τέσσερα χρόνια μπράβο. Την καθαριότητα σε τι προτεραιότητα την έχει; Όχι τίποτα άλλο, απλά για να κάνουμε έναν χρονικό υπολογισμό…
Υ.Γ. Δήμαρχε και να μην ξεχάσουμε, ελπίζουμε το τεράστιο πούρο που φαίνεται στο βίντεο στον εσωτερικό χώρο του γραφείου σας στο δημαρχιακό μέγαρο να ήταν σβηστό και να τοποθετήθηκε για… σκηνοθετικούς λόγους.
Μια όμορφη είδηση
Την πρόταση γάμου που έκανε ένας άνδρας στην σύντροφο του σε θερινό σινεμά του δήμου Πυλαίας Χορτιάτη, περιέγραψε ο δήμαρχος Ιγνάτιος Καϊτεζίδης. Μάλιστα, χρησιμοποιώντας το μότο της παράταξης του «Δύναμη Ενότητας» είπε χαριτολογώντας ότι «κάνουμε την δύναμη ενότητας πράξη και δεν αφήνουμε κανέναν ελεύθερο». Πρότεινε δε να παντρέψει ο ίδιος το ζευγάρι εάν θελήσουν να κάνουν πολιτικό γάμο.
Ο καύσωνας
Η προεκλογική περίοδος των αυτοδιοικητικών εκλογών του 2023 έχει αρκετές διαφορές από εκείνες του 2019. Το Tik Tok και η χρήση του από υποψήφιους είναι μια νέα προσθήκη. Μπαίνοντας στο παιχνίδι του Tik Tok πολλοί υποψήφιοι προσπαθούν να περάσουν ένα cool ύφος και ενίοτε χιουμοριστικό. Βέβαια στην προσπάθεια τους χάνουν λίγο την ουσία. Π.χ. Στα βιντεάκια τους αναμένεις να τους δεις και να τους ακούσεις να μιλάει για την πόλη, όχι να σου δίνουν συμβουλές για το πως να καταπολεμήσεις τον καύσωνα… Ε, ένα τέτοιο βίντεο είχε αναρτήσει ο Σπύρος Πέγκας.
Τέλος τα Fake News
Μέσα σε ένα βιντεάκι μόλις 25 δευτερολέπτων ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολος Τζιτζικώστας έδωσε μια ηχηρή απάντηση, σε «όσους θυμήθηκαν στην αρχή της προεκλογικής περιόδου να αναπαράγουν την άθλια προπαγάνδα για την πινακίδα στις Σέρρες».
Κάποιοι επανέφεραν τα fake news με μια πινακίδα στις Σέρρες που δήθεν αναγράφει «Βόρεια Μακεδονία». Ο κ. Τζιτζικώστας παρουσιάζει την πραγματική πινακίδα που ουδεμία σχέση έχει με όσα αναφέρουν οι λασπολόγοι. Η πινακίδα γράφει ξεκάθαρα την λέξη «Σκόπια» και μάλιστα μπορούν να την δουν όλοι όσοι περάσουν από την Επαρχιακή Οδό Ροδόπολης – Καστανούσας, στις Σέρρες.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ KARFITSA